wróć do listy

Zmiany w podatku VAT od 1 kwietnia 2024 r.

Od 1 kwietnia 2024 r., jak już większość z nas słyszała, rząd postanowił wrócić do 5% stawki VAT na artykuły spożywcze, która to stawka była zawieszona od 1 lutego 2022 r., z uwagi na wysoką inflację, jaka miała miejsce w Polsce w 2022 i 2023 r.

 

Nastąpi zatem zmiana a dokładniej powrót stawki 5% VAT na artykuły spożywcze, które miały stawkę tymczasową 0% VAT. Towary te, wymienione są przypomnę w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. 

 

Powyższe powoduje, nie tylko problem dla konsumenta końcowego (wyższa cena co najmniej o 5% VAT), ale i dla sprzedawców, bo muszą m.in., dokonać zmian stawek VAT w swoich kasach fiskalnych, oraz pozmieniać tzw. cenówki przy tych artykułach.

 

Przypominamy  tylko, że o zastosowanej stawce VAT, decyduje data sprzedaży towaru a nie zakupu.

 

Stąd nawet gdy faktura sprzedaży zostanie wystawiona w kwietniu br., ale sprzedaż będzie miała miejsce przed 1 kwietnia br, nadal będzie można stosować stawkę 0% VAT. Z kolei w sytuacji gdy faktura wystawiona będzie przed dokonaniem dostawy w marcu, ale do sprzedaży dojdzie po 31 marca br, wówczas stawka wyniesie 5% VAT!

 

Co do otrzymanych zaliczek przed 1 kwietnia br., nie trzeba ich korygować, o ile zostały wpłacone do 31 marca 2024 r. Zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część zapłaty, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania zapłaty otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku.

 

Do powyższego dla podatników dochodzi jeszcze utrata ważności Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS)

Podatnicy dysponujący WIS-ami, na towary na które zostanie podwyższona stawka VAT,  tracą one co do zasady swoją aktualność, a więc i ochrona podatnika wynikającą z takiego WIS wygasa.

 

Uwaga!!

utrata ważności WIS nie wystąpi jednak, w sytuacji gdy klasyfikacja towarów według CN objętych WIS, które wygasną 1 kwietnia 2024 r., pozostanie aktualna, pod warunkiem że opis, skład, charakter, zastosowanie tych towarów się nie zmienią. Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa  w wydanym 15 marca 2024 r. komunikacie.

 

Było o podwyższeniu stawek VAT od 1 kwietnia br., będzie o obniżeniu stawek VAT z 23% na 8% VAT od 1 kwietnia br.!

 

Otóż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 14 marca 2024 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług – (Dz.U. z 2024 r. poz. 387), stawką VAT 8%, będą od 1 kwietnia br., obłożone towary i usługi wymienione w załączniku do tego rozporządzenia m.in.: towary takie jak – CN ex 0511 produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone - wyłącznie nasienie zwierząt objętych poz. 7 załącznika nr 3 do ustawy oraz poz. 2 załącznika nr 10 do ustawy, CN ex 8442 30 00 - maszyny (w tym maszyny do automatycznego przetwarzania danych CN ex 8471) urządzenia i wyposażenie - wyłącznie maszyny poligraficzne do pisma Braille'a i CN ex 8472 90 80 - Maszyny do pisania dla niewidomych.

 

Najciekawszą jednak pozycją jak się wydaje i powinno to ucieszyć przede wszystkim nasze Panie, jest obniżenie stawek VAT z 23% do 8% na usługi kosmetyczne tj:

wg PKWiU 96.02.13.0. - kosmetyczne, manicure i pedicure w tym ex 96.02.14.0. - świadczone w domu oraz PKWiU 96.02.19.0 - pozostałe usługi kosmetyczne!  

 

Przypomnimy tylko, że oznaczenie "ex" przy symbolu danego grupowania CN tak samo PKWiU oznacza, że zakres towarów, wyrobów lub usług jest węższy, niż określony w tym grupowaniu.

 

#VAT #podatekVAT #zmianywVAT #doradztwopodatkowe #księgowość #ETLGLOBALPolska #księgowaniepl

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA