wróć do listy

ZMIANY PODATKOWE W 2024

➡️ Czy znasz już wszystkie zmiany podatkowe wprowadzone w 2024?

 

Dzisiaj przekazujemy kolejne zmiany podatkowe wprowadzone w 2024 r. o których warto wiedzieć.

 

Kasy fiskalne

 

nie będzie można już nabyć kasy fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii o przeznaczeniu specjalnym a jedynie kasę fiskalną online. Podatnicy, którzy używają kas z elektronicznym zapisem kopii nabytych przed 1 stycznia 2024 r., będą mogli nadal na nich pracować i nie ma obowiązku ich wymiany na kasy online.

Kasy z przeznaczeniem specjalnym stosuje się przy:

·         świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,

·         przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży leków, z funkcją rozliczania recept refundowanych,

·         przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego,

·         rozliczające więcej niż jedną transakcję równocześnie,

·         przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych lub składach celnych,

·         umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

 

Stawka 0% VAT na żywność

 

na żywność oraz na darowizny na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy, obowiązują nadal tak jak w 2023 r. z tym że na razie do końca I kw. 2024 r. (rozporządzenie wydał jeszcze rząd premiera Morawieckiego)

31 października 2023 r. została opublikowana zmieniona klasyfikacja CN, która będzie miała zastosowanie do ustalania stawek VAT w 2024 r. Rozbudowanie dotychczasowej struktury klasyfikacji CN o około 20 nowych pozycji, nie spowoduje zmiany stawek VAT na produkty, które zostały sklasyfikowane bardziej szczegółowo.

 

Opodatkowanie dofinansowań

 

Możliwość zaliczenia do przychodów z działalności gospodarczej dotacje, subwencje, dopłaty, inne nieodpłatne świadczenia lub kwoty otrzymane od agencji wykonawczych, czyli m.in. od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Podatnik, który zdecyduje się opodatkować otrzymane dofinansowanie, będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych wydatki oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych sfinansowanych z tych środków.

Podatnik, który zamierza w ten sposób postępować, będzie musiał złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie w tej sprawie. Trzeba to będzie zrobić do upływu terminu złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym podatnik otrzyma wymienione dofinansowania.

 

#zmianypodatkowe #kasyfiskalne #podatekVATnażywność #opodatkowaniedofinansowań #księgowość #doradztwopodatkowe #ETLGLOBAL #EtLGLOBALPolska #księgowaniepl

 

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA LinkedIn Ksiegowanie.pl Facebook Księgowanie.pl