wróć do listy

Wczasy pod gruszą w 2024 r.

Czas urlopów, to też czas wzmożonych wydatków z tym związanych i pytanie, czy o ile pracodawca, zdecyduje się wspomóc/dofinansować letni wypoczynek w 2024 r., to czy takie dofinansowanie, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego (PIT) i oskładkowania do ZUS?  

 

 

Otóż, w kwestii skorzystania przez pracownika z dofinansowania do letniego wypoczynku popularnie zwanego „wczasami pod gruszą” jest tak:

  • w ramach dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) wartość tego wsparcia:
  • dla pracownika do kwoty 1 000 zł - jest zwolniona z podatku PIT i oskładkowania
  • dla dziecka pracownika - w przypadku dofinansowania do wypoczynku w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk - jest zwolniona z podatku i oskładkowania bez względu na kwotę, z tą uwagą, że tylko dla wypoczynku zorganizowanego przez właściwe placówki (w skrócie podmioty prowadzące działalność w tym zakresie) i na podstawie otrzymanych od tych podmiotów faktur/rachunków.
  • w przypadku dofinasowania z ZFŚS byłego pracownika emeryta lub rencisty - wypłacane im wówczas świadczenie socjalne, podlega zwolnieniu z PIT i ZUS do kwoty 4.500 zł! .

 

  • w ramach dofinansowania ze środków obrotowych pracodawcy - wsparcie już tylko dla pracownika w formie:
  • świadczenia urlopowego – które będzie nie oskładkowane w 2024 r., do kwoty dofinasowania max do kwoty 2.417,14 zł i 3.222,86 zł (w tym drugim przypadku w firmach z pracą w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze) i tylko w sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz, nie tworzy ZFŚS i jednocześnie przewiduje wypłatę świadczenia urlopowego. Jest ono wówczas przychodem pracownika i należy odprowadzić podatek dochodowy PIT.  
     

Przypominamy, że co do zasady ZFŚS tworzą pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz cała budżetówka i samorządówka bez względu na ilość zatrudnionych.

 

To z kolei, na jakich zasadach i dla kogo przyznawane jest dofinansowanie w ramach ZFŚS, powinno wynikać z regulaminu ZFŚS, a więc, czy pracodawca przewiduje w nim świadczenie takie jak m.in. „Wczasy pod gruszą”, bo nie jest to ustawowy obowiązek dla pracodawcy.

 

Dalej, o ile już regulamin ZFŚS przewiduje ww. dofinasowanie, to powinien wskazywać na jaką kwotę dofinansowania wg kryterium dochodowego, jaka ilość dni urlopowych musi być udzielone, może przewidywać, możliwość dofinansowania innych osób niż pracownicy, częstotliwość wypłat tych świadczeń większą niż raz w roku, oraz jak ma wyglądać wniosek itp.). 

 

Z kolei pracodawcy zatrudniający mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć ZFŚS dobrowolnie, lub też, o ile nie chcą go tworzyć, mogą wówczas podjąć decyzje o wypłacaniu pracownikom tzw. „świadczenia urlopowego”.

 

Pracodawcy nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, muszą poinformować pracowników o nietworzeniu ZFŚS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego, w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (np. przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń, wręczenie pracownikom pism informujących w tej sprawie, przesłanie informacji pocztą elektroniczną).

 

Z kolei pracodawcy objęci układem zbiorowym pracy lub zobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informację w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zamieszczają w tych dokumentach.

 

Skorzystać ze świadczenia urlopowego u danego pracodawcy, o ile jest ono przewidywane, mogą tylko pracownicy etatowi danego pracodawcy i wówczas jest nieoskładkowane, ale opodatkowane podatkiem dochodowym PIT.

 

W przypadku wypłaty świadczenia urlopowego, wniosek pracownika o urlop musi wskazywać, że urlop będzie trwał nieprzerwanie co najmniej 14 dni kalendarzowych. Wówczas takie świadczenie, pracodawca wypłaca przed wykorzystaniem owych 14 dni urlopowych.

 

#DofinansowanieWypoczynku #PIT #ZUS #ZFŚS #ŚwiadczenieUrlopowe #LetniWypoczynek #BenefityPracownicze #ZwolnienieZPodatku
#WypoczynekPracowniczy #RegulaminZFŚS #DofinansowaniePracowników #Księgowość #DoradztwoPodatkowe #ETLGLOBALPolska #księgowaniepl

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA LinkedIn Ksiegowanie.pl Facebook Księgowanie.pl