wróć do listy

VAT marża i jednocześnie paragon fiskalny - czy jest dozwolone?

Czy wystawienie faktury VAT marża i jednocześnie paragonu fiskalnego dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, jest prawidłowym działaniem i zgodnym z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego?

Pytającym, był w tej sprawie podatnik prowadzący działalność gospodarczą m.in., sprzedaż używanych samochodów w tym na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

 

Jak sam podatnik wskazywał, na dowód sprzedaży używanych samochodów wystawia każdorazowo fakturę VAT marża, ale też, obowiązkowo paragon z kasy fiskalnej, o ile dokonuje sprzedaży samochodów używanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

 

Miał jednak ów podatnik wątpliwość, czy wystawienie faktury VAT marża i jednocześnie paragonu z kasy fiskalnej dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - jest w takim przypadku prawidłowe i nie będzie uznane za podwójny przychód?  

 

Podatnik sam twierdził, że jego działanie jest prawidłowe, a to z tej racji, że kasa fiskalna służy do obowiązkowej ewidencji zdarzeń gospodarczych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak taki paragon z kasy fiskalnej, nie zawiera wszystkich koniecznych informacji takich jak: typ pojazdu, numer VIN, rok produkcji, kolor nadwozia i ewentualne uszkodzenia. Stąd wg podatnika, istnieje możliwość ale nawet konieczność wystawienia dodatkowego dowodu sprzedaży w takiej sytuacji, a więc również faktury VAT marża, w której te ww. dodatkowe informacje są wówczas wskazywane.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji indywidualnej z dnia 9 kwietnia 2024 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.90.2024.2.KP zgodził się z ww. podatnikiem i potwierdził, że wystawienie faktury VAT marża i jednocześnie paragonu fiskalnego, dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, jest prawidłowym działaniem i zgodnym z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

 

#vatmarża #paragonfiskalny #wystawieniefakturyvatmarża #księgowość #doradztwopodatkowe #ETLGLOBALPolska #księgowaniepl

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA LinkedIn Ksiegowanie.pl Facebook Księgowanie.pl