wróć do listy

Tarcza antykryzysowa 4.0. – kolejne zmiany

Prezydent podpisał ustawę z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, zwaną Tarczą 4.0.

 

Zmiany w podatkach dochodowych

Tarcza zakłada, że podatnicy mogą odliczyć od dochodu darowizny dla domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy oraz domów pomocy społecznej. Będzie można również odliczyć darowizny rzeczowe w postaci laptopów lub tabletów, przekazane od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. na rzecz placówek oświatowych czy organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego.

 

Tarcza wprowadza również zmiany w tzw. uldze za złe długi w podatkach dochodowych i skróci czas (do 30 dni) oczekiwania na możliwość korekty. Będzie można również uznać za koszty uzyskania przychodów zapłacone kary umowne i odszkodowania za wady dostarczonych towarów czy wykonanych usług (lub zwłoki w dostarczeniu towaru lub wykonania usług), jeśli powstały w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

 

MDR

Tarcza 4.0 wprowadza zmianę przepisów dotyczących MDR. Nowe przepisy zakładają, że terminy raportowania schematów podatkowych nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu od 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z Covid-19. Przy czym w przypadku schematów transgranicznych nadal obowiązuje termin zawieszenia raportowania do 30 czerwca.

 

Inne zmiany

Przewidziano również szereg innych zmian, m.in.:

  • dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych;
  • pakiet osłonowy dla samorządów;
  • zmiany w realizacji zamówień publicznych;
  • zmiany w dostępie do wakacji kredytowych,
  • zabezpieczenie przed przejęciem spółek przez podmioty spoza UE/EOG;
  • uelastycznienie rynku pracy (praca zdalna, niższe odprawy, urlopy bez zgody pracowników, prostsza procedura zwalniania pracowników, obniżanie pensji, wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji).

 

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące stosowania nowych przepisów – jesteśmy do Twojej dyspozycji! Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

 

Monika Utrata

doradca podatkowy

 

T (+48) 58 340 28 11
M (+48) 883 363 201

✉️ monika.utrata@bsjp.pl 

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA