wróć do listy

Preferencje składkowe w ZUS w 2024

Mały ZUS  - to obniżone składki przez 24 m-ce

 

Przez kolejne dwa lata prowadzenia działalności po „uldze na start”, lub jak wskazaliśmy bez skorzystania z „ulgi na start”, istnieje możliwość korzystania z preferencyjnych (niższych) składek na ubezpieczenia społeczne, nie niższych niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

 

Ich wysokość w 2024 r. od stycznia do czerwca (bez chorobowego) to 371,47 zł. a od lipca do grudnia - 376,55 zł (w 2025 wg nowej podstawy minimalnego wynagrodzenie).

 

Uwaga: ulga ta dotyczy osób, które po raz pierwszy rejestrują własną działalność gospodarczą oraz tych. którzy mieli przerwę w swojej działalności gospodarczej trwającą nieprzerwanie przez co najmniej 60 miesięcy!

 

Ta preferencja również nie obejmuje składki zdrowotnej – ta musi być odprowadzana a jej wysokość uzależniona jest od wyboru formy prowadzenia działalności przy czym jej najniższa wartość (w styczniu 2024 r. to kwota 314,10 zł a od lutego 2024 do stycznia 2025 r., to 381,78 zł). 

 

Z ulgi tej, tak jak w przypadku „ulgi na start”, nie mogą skorzystać osoby, wykonujące działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, które w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, czynności wchodzące w zakres wykonywanej aktualnie działalności gospodarczej.

 

#składkiZUS #preferencyjnyZUS #małyZUS  #księgowość #doradztwopodatkowe #ETLGLOBAL #ETLGLOBALPolska #księgowaniepl

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA LinkedIn Ksiegowanie.pl Facebook Księgowanie.pl