wróć do listy

Preferencje składkowe w ZUS w 2024

Czy wiecie jak skorzystać z preferencji składkowych w ZUS w 2024??


Dzisiaj podpowiemy Wam pierwszy sposób - działalność nierejestrowana


Nie płacimy składek do ZUS w przypadku działalności osoby fizycznej, polegającej na sprzedaży przez tą osobę towarów i produktów. Warunek o ile przychody z takiej sprzedaży będą niższe niż 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.
Ponieważ od stycznia do lipca 2024 r., minimalne wynagrodzenie wynosi 4 242 zł, to miesięczny przychód z działalności nierejestrowanej, nie może przekroczyć w tym okresie kwoty 3 181,50 zł brutto miesięcznie.
Z kolei od sierpnia do grudnia 2024 minimalne wynagrodzenie wyniesie 4 300 zł, br. stąd przychód z działalności nierejestrowanej, nie będzie mógł przekroczyć kwoty 3 225 zł brutto miesięcznie.


Takie osoby nie muszą rejestrować własnej działalności gospodarczej w CEIDG, a tym samym płacić składek społecznych ani składki zdrowotnej, o ile ich przychody z działalności nierejestrowanej nie przekroczą ww. limitów.
Należy jednak mieć na uwadze że okres ten, nie wlicza się do stażu emerytalnego, przy czym taka osoba, ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w tym okresie.


Uwaga!!
W przypadku świadczenia usług, działalność nierejestrowana jest traktowana jak umowa zlecenia, co może rodzić obowiązek zapłaty składek społecznych i zdrowotnej a zleceniodawca pełni w tym przypadku rolę płatnika.
Od tej ww. zasady istnieją wyjątki np. student, który nie ukończył 26 lat i wykonuje umowę zlecenie, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom, tym samym zleceniodawca nie musi odprowadzać składek ZUS.


#składkiZUS #preferencyjnyZUS #działalnośćnierejestrowana #księgowość #doradztwopodatkowe #ETLGLOBAL #ETLGLOBALPolska #księgowaniepl

Ciemny Szary Chleb Zdjęcie Jedzenia Post na Facebook

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA LinkedIn Ksiegowanie.pl Facebook Księgowanie.pl