wróć do listy

Nowa matryca stawek VAT oraz WIS

Przepisy dotyczące nowej matrycy stawek VAT oraz Wiążącej Informacji Stawkowej obowiązują od 1 lipca 2020 roku.

 

Matryca stawek VAT

Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje nowa matryca stawek VAT. Tym samym zmieni się sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT. Zamiast Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) będzie trzeba stosować Nomenklaturę scaloną (CN) albo Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB).

System stawek VAT będzie uproszczony dla konkretnych towarów poprzez objęcie jedną stawką VAT całych grup towarów. Zmniejszy się zatem ilość pozycji w danym załączniku do ustawy.

Podatnicy będą musieli sprawdzać, czy nie zmieniła się klasyfikacja towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) z uwagi na fakt, że Komisja Europejska co roku ogłasza rozporządzeniem wykonawczym nową wersję Nomenklatury Scalonej.

 

WIS

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) jest decyzją, która chroni podatników w zakresie właściwego zidentyfikowania stawki VAT na dany towar lub usługę. Jeżeli stawka VAT będzie ustalona na podstawie WIS, nie będzie ona mogła być zakwestionowana przez organy podatkowe. Ochrona ta jest identyczna jak w przypadku interpretacji podatkowej. Procedura realizowana jest prze Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Koszt wynosi 40 zł, a termin na jej wydania to 3 miesiące.

 

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące stosowania nowych przepisów – jesteśmy do Twojej dyspozycji! Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

 

Monika Utrata

doradca podatkowy

 

T (+48) 58 340 28 11
M (+48) 883 363 201

✉️ monika.utrata@bsjp.pl  

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa