wróć do listy

Jak złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r?

Kto nie zdążył, w dniu dzisiejszym ma możliwość wysłać jeszcze terminowo roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r.

 

Otóż w dzisiaj, poniedziałek 20 maja br., upływa termin na roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r.

Dotyczy to przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Rozliczenie roczne przekazujemy w dokumencie rozliczeniowym za kwiecień 2024 r.

 

 

 

 

Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA. Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA.

"Obowiązek przekazania bilansu rozliczającego roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r.  dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą firmę, lecz również osób, które w zeszłym roku zawiesiły lub zakończyły działalność, a podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu w 2023 r. choćby przez jeden dzień” – jak informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

 

Krystyna Michałek - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego przypomina, że roczne rozliczenie składki zdrowotnej, musi też sporządzić płatnik składek, który rozpoczął prowadzenie działalności od stycznia 2024 r. i opłaca podatek na zasadach ogólnych.

 

Ważne!

 

o ile z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na profilu płatnika na PUE ZUS w dokumentach roboczych będzie przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 3 czerwca br.

Z kolei ZUS najpóźniej do 1 sierpnia br., przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek.

Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je przekazać najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 1 lipca 2024 r.

ZUS przypomina, że na jego stronie internetowej dostępny jest kalkulator do obliczania rocznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne. 

LINK DO KALKULATORA

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA LinkedIn Ksiegowanie.pl Facebook Księgowanie.pl