wróć do listy

Delegowanie pracowników zgodnie z nową dyrektywą

Od końca lipca 2020 roku obowiązuje dyrektywa o delegowaniu pracowników. Oznacza to, że polski pracodawca, który wysyła swoich pracowników do innego kraju UE, musi im wypłacać wynagrodzenie według zasad państwa oddelegowania.

 

Jeżeli praca ta będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, polski pracodawca będzie musiał ponadto zapewnić swoim pracownikom wszystkie warunki zatrudnienia wynikające z lokalnych przepisów. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż polski pracodawca musi wykazać się znajomością warunków zatrudnienia oraz wysokości i elementów składowych wynagrodzenia obowiązujących w innym kraju. Kraje członkowskie mają co prawda obowiązek publikowania takich informacji na oficjalnych stronach internetowych, jednak praktyka nie zawsze idzie w parze z obowiązkami. Mimo to, brak takich informacji nie zwalnia polskiego pracodawcy z przestrzegania przepisów innego państwa, za których nieprzestrzeganie grożą kary. 

 

Polski oddelegowany pracownik będzie zatem korzystał z tych samych praw pracowniczych i warunków pracy, co pracownik lokalny. Dotyczy to:

- elementów wynagrodzenia, dodatków,

- zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania,

- maksymalnych okresów pracy,

- minimalnych okresów wypoczynku,

- zdrowia, bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy,

- warunków zatrudnienia kobiet w ciąży, kobiet, które niedawno urodziły, i młodzieży (poniżej 18. roku życia),

- równości traktowania mężczyzn i kobiet oraz do innych przepisów mających na celu zapobieganie dyskryminacji,

- zakwaterowania, o ile pracodawca je zapewnia.

 

Jeżeli powyższe warunki zatrudnienia w Polsce są bardziej korzystne niż te obowiązujące w kraju przyjmującym, należy utrzymać te warunki w czasie trwania delegowania.

 

Dodatkowo polski pracownik oddelegowany nie będzie potrzebował zezwolenia na pracę, nie będzie musiał rejestrować się w instytucjach zabezpieczenia społecznego w kraju przyjmującym, jeżeli podlega ubezpieczeniom w Polsce. Konieczne będzie uzyskanie zaświadczenie A1. Jeżeli okres delegowania przekracza 3 miesiące, konieczna będzie rejestracja pobyt w odpowiednim urzędzie.

 

W odniesieniu do podatków należy pamiętać o zasadach wynikających ze zmiany tzw. rezydencji podatkowej. Jeżeli przykładowo polski pracownik oddelegowany spędzie w danym kraju więcej niż 6 miesięcy, dodatkowo dołączy do niego jego rodzina, może dojść do sytuacji, że będzie musiał płacić podatki w państwie przyjmującym.

 

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące stosowania nowych przepisów – jesteśmy do Twojej dyspozycji! Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.
 

Monika Utrata

doradca podatkowy

 

T (+48) 58 340 28 11
M (+48) 883 363 201

✉️ monika.utrata@bsjp.pl

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA LinkedIn Ksiegowanie.pl Facebook Księgowanie.pl