Jeżeli praca ta będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, polski pracodawca będzie musiał ponadto zapewnić swoim pracownikom wszystkie warunki zatrudnienia wynikające z lokalnych przepisów. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż polski pracodawca musi wykazać się znajomością warunków zatrudnienia oraz wysokości i elementów składowych wynagrodzenia obowiązujących w innym kraju. Kraje członkowskie mają co prawda obowiązek publikowania takich informacji na oficjalnych stronach internetowych, jednak praktyka nie zawsze idzie w parze z obowiązkami. Mimo to, brak takich informacji nie zwalnia polskiego pracodawcy z przestrzegania przepisów innego państwa, za których nieprzestrzeganie grożą kary.
Polski oddelegowany pracownik będzie zatem korzystał z tych samych praw pracowniczych i warunków pracy, co pracownik lokalny. Dotyczy to:
- elementów wynagrodzenia, dodatków,
- zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania,
- maksymalnych okresów pracy,
- minimalnych okresów wypoczynku,
- zdrowia, bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy,
- warunków zatrudnienia kobiet w ciąży, kobiet, które niedawno urodziły, i młodzieży (poniżej 18. roku życia),
- równości traktowania mężczyzn i kobiet oraz do innych przepisów mających na celu zapobieganie dyskryminacji,
- zakwaterowania, o ile pracodawca je zapewnia.
Jeżeli powyższe warunki zatrudnienia w Polsce są bardziej korzystne niż te obowiązujące w kraju przyjmującym, należy utrzymać te warunki w czasie trwania delegowania.
Dodatkowo polski pracownik oddelegowany nie będzie potrzebował zezwolenia na pracę, nie będzie musiał rejestrować się w instytucjach zabezpieczenia społecznego w kraju przyjmującym, jeżeli podlega ubezpieczeniom w Polsce. Konieczne będzie uzyskanie zaświadczenie A1. Jeżeli okres delegowania przekracza 3 miesiące, konieczna będzie rejestracja pobyt w odpowiednim urzędzie.
W odniesieniu do podatków należy pamiętać o zasadach wynikających ze zmiany tzw. rezydencji podatkowej. Jeżeli przykładowo polski pracownik oddelegowany spędzie w danym kraju więcej niż 6 miesięcy, dodatkowo dołączy do niego jego rodzina, może dojść do sytuacji, że będzie musiał płacić podatki w państwie przyjmującym.
Monika Utrata
doradca podatkowy
T (+48) 58 340 28 11
M (+48) 883 363 201
Telefon |
|
Biuro główne: Twarda 18 00-105 Warszawa |