wróć do listy

Czego nie znajdziemy w zeznaniu rocznym e-PIT???

W  e-Urzędzie skarbowym, znajdziemy wypełniony  e-PIT, w tym również po raz pierwszy e-PIT dla przedsiębiorców (PIT-36, PIT36L i PIT-28).


To co jednak warto i należy wiedzieć to fakt, że zeznanie roczne przygotowane w usłudze e-PIT, nie uwzględnia, bo nie może (przynajmniej na razie), kilku istotnych danych, które mogą znacząco obniżyć wysokości naszego podatku do zapłaty lub zwrotu podatku PIT z US.

Dlatego, zaleca się weryfikować to co przygotował program e-PIT i uzupełnić, aby nie być niemile zaskoczonym.


I tak, w programie e-PIT w naszym rozliczeniu rocznym nie znajdziemy:

  • zmian co do ulgi na dziecko(ci)/prorodzinnej - np. narodziło się nam kolejne dziecko, dziecko nasze uzyskało pełnoletniość, ale nadal się uczy. Program, nie uwzględnia możliwości zwrotu do kwoty zapłaconych składek, co w efekcie może prowadzić do pominięcia niewykorzystanej kwoty ulgi i straty dla rodziców,
  • e-Pit nie uwzględnia ulg: na rehabilitację, termomodernizację, na Internet, wydatki na IKZE, składki na związki zawodowe oraz jakich dokonywaliśmy darowizn? Te dane należy samemu, o ile już uzupełniać!
  • program nie rozliczy za nas wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub z dzieckiem - w tym drugim przypadku o ile jesteśmy samotnym rodzicem. Jeżeli nie wskażemy ww. rozliczenia, zeznanie nasze zostanie rozliczone jako pojedyncze,
  • program e-PIT nie wie, czy zmieniliśmy konto bankowe - co zwłaszcza w sytuacji zwrotu podatku, nie jest dla nas bez znaczenia?
  • co do e-PIT przedsiębiorców (PIT-36, PIT36L i PIT-28) -  muszą oni uzupełnić/sprawdzić swój e-PIT, bo jest on przygotowany tylko wstępnie. Z kolei brak akceptacji i wysłania w tym przypadku w usłudze e-PIT spowoduje, że nie zostanie owo zeznanie uznane za złożone terminowo - a to już jest sankcjonowane,
  • z kolei PIT-37 i PIT-38 -  zeznania te co prawda z automatu zostaną uznane za złożone w dniu 30 kwietnia, nawet bez naszej najmniejszej ingerencji. Jednak warto samemu do nich zajrzeć, bo czasami do urzędu skarbowego, potrafią nie wpłynąć wszystkie nas dotyczące dokumenty przychodowe źródłowe lub mogą zawierać błędne dane. W samym zeznaniu, może też znaleźć się jakiś błąd? Warto zatem je samemu sprawdzić, choćby też i dla wspomnianych ww. ulg (pkt 1-3), o ile z nich korzystamy?
  • ostatnia warta upewnienia się sprawa w e-PIT to, czy otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku, czy może jednak musimy dopłacić podatek? O ile mamy zwrot podatku, to zalecam zatwierdzić zeznanie roczne e-PIT jak najszybciej, a dzięki temu, możemy otrzymać zwrot podatku w terminie 14 dni. Co do zapłaty podatku do US, deklaracje można od razu zatwierdzić po sprawdzeniu, a zapłacić podatek koniecznie, nie później niż do 30 kwietnia br.!

 

#ePIT #rozliczenieroczne #PIT #podatki #doradztwopodatkowe #księgowść #ETLGLOBALPolska #księgowaniepl

Skontaktuj się z nami

Nasz doradca odpowie na każde pytanie

Telefon

+48 22 243 01 10

E-mail

bok@ksiegowanie.pl

Biuro główne:

Twarda 18

00-105 Warszawa

PANEL KLIENTA LinkedIn Ksiegowanie.pl Facebook Księgowanie.pl