Przypomnijmy, od maja 2021 r. przepisy mają objąć opodatkowaniem CIT spółki komandytowe na podobnych zasadach jak spółki kapitałowe. Ministerstwo Finansów argumentuje, że zmiany mają służyć m.in. uszczelnieniu systemu podatkowemu, gdyż co czwarta spółka komandytowa unika płacenia podatków. Dodatkowo celem ustawy jest poprawa sytuacji finansowej małych i średnich firm, poprzez możliwość stosowania niższej 9 -procentowej stawki CIT. Rząd obstaje przy swoim i nie planuje przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy na kolejne lata.
Zmiany te są od dłuższego czasu krytykowane przez środowisko biznesowe i doradcze jako te, które nie doprowadzą do uszczelnienia systemu podatkowego i uderzą właśnie w małe i średnie firmy.
Senacka komisja zdecydowała się na odrzucenie całej koncepcji podatku CIT dla spółek komandytowych. Senat ma głosować nad poprawkami do ustawy pod koniec tygodnia, które następnie trafią pod głosowanie w Sejmie. Kolejnym krokiem będzie skierowanie ustawy do podpisu prezydenta.
Rządzący jednak uprzedzają, że nawet jeśli Senat przyjmie poprawki, to prawdopodobnie Sejm je odrzuci. Oznaczałoby to, że ustawa wejdzie w życie w kształcie, w jakim została uchwalona przez Sejm na posiedzeniu 28 października.
Monika Utrata
doradca podatkowy
T (+48) 58 340 28 11
M (+48) 883 363 201
Telefon |
|
Biuro główne: Twarda 18 00-105 Warszawa |