Opodatkowanie budynków mieszkalnych wynajmowanych w działalności gospodarczej – analiza NSA

Opodatkowanie budynków mieszkalnych przeznaczonych do najmu

W kontekście opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków mieszkalnych, które są wykorzystywane do wynajmu w ramach działalności gospodarczej, przez wiele lat istniały dwa przeciwstawne poglądy. W niniejszym artykule przyjrzymy się tym stanowiskom oraz najnowszemu orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), które rzuca nowe światło na prezentowaną problematykę.

Dwa poglądy dotyczące opodatkowania

Pierwszy pogląd zakłada, że budynki mieszkalne, niezależnie od tego, czy są wynajmowane w ramach działalności gospodarczej, powinny być traktowane jako nieruchomości mieszkalne. W praktyce oznacza to, iż opodatkowane są niższą stawką podatkową. Obecnie wynosi ona 1,15 zł/m² powierzchni użytkowej, zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych.

Przeciwstawny punkt widzenia wysuwa argument, że skoro budynki te są wykorzystywane w działalności gospodarczej, powinny podlegać wyższej stawce podatkowej, która wynosi 33,10 zł/m². Takie podejście sugeruje, że wynajmowanie budynków w celu prowadzenia działalności gospodarczej różni się od ich użytkowania w celach mieszkaniowych.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego

W wyniku długoletnich sporów orzeczniczych, 21 października 2024 roku NSA podjął kluczową uchwałę w składzie siedmiu sędziów w sprawie stawki podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych przeznaczonych do wynajmu (sygn. akt III FPS 2/24). Wyrok ten potwierdza, że budynki sklasyfikowane jako mieszkalne w ewidencji gruntów oraz przeznaczone do wynajmu w ramach działalności gospodarczej powinny być opodatkowane preferencyjną stawką tylko w tej części, która służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców. W pozostałej części, jeśli nie służą one celom mieszkalnym, powinny być opodatkowane według najwyższej stawki.

Kluczowe zagadnienia orzeczenia:

NSA zaznacza, że wynajem krótkoterminowy, przypominający świadczenie usług hotelarskich, nie może być utożsamiany z długotrwałym najmem mającym na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Długotrwałe pustostany, które są nabywane z myślą o inwestycjach również nie są traktowane jako realizacja funkcji mieszkalnych.

Znaczenie orzeczenia dla przedsiębiorców

Uchwała NSA ma istotne znaczenie dla właścicieli nieruchomości oraz przedsiębiorców zajmujących się wynajmem. Precyzyjnie określa, w jakich okolicznościach możliwe jest zastosowanie niższej stawki podatku, co ma bezpośredni wpływ na rentowność inwestycji.

W nawiązaniu do interpretacji NSA, podatnicy muszą szczególnie dokładnie klasyfikować swoje nieruchomości oraz ich sposób wykorzystywania, aby uniknąć przeszacowania należności podatkowych.

Ostateczne stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie opodatkowania budynków mieszkalnych wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej przynosi jasność oraz stanowi odzwierciedlenie aktualnych potrzeb rynkowych. Podmioty zajmujące się wynajmem powinny dostosować swoje działania do nowo powstałej linii orzeczniczej, co pomoże w korzystnym zarządzaniu rozliczeniami podatkowymi.

Zachęcamy przedsiębiorców do monitorowania zmian w przepisach oraz orzecznictwie w celu optymalizacji swoich obowiązków podatkowych i wykorzystywania dostępnych ulg.

Udostępnij tego posta: