ROZLICZENIE PIT ZA 2023

Od  15 lutego do 30 kwietnia br.,  podatnicy mogą zacząć rozliczać swoje zeznanie roczne PIT za rok ubiegły a więc w 2024 za 2023 rok!

Nowością dość istotną jest fakt, który już był zapowiadany w zeszłym roku, ale nie udało się go wdrożyć poprzedniej ekipie rządowej i po raz pierwszy w usłudze Twój e-Pit, zostaną wstępnie wypełnione i przygotowane w wersji elektronicznej zeznania roczne dla przedsiębiorców, w tym dla prowadzących działy specjalnej produkcji rolnej, oraz tych przedsiębiorców którzy mają/mieli w 2023 r. zawieszoną własną działalnością gospodarczą.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w usłudze Twój e-PIT, obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości:

  • PIT-36L – formularz służący do rozliczeń za 2023 r. z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, a od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych i innych źródeł niż działalność gospodarcza.
     

Przypominamy, że podatnik zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 lub PIT-38, o ile nie dokona żadnych zmian, a nawet nie dokona akceptacji danych zawartych w tych dwóch zeznaniach to i tak, takie zeznanie będzie uznane z automatu jako złożone w ustawowym terminie (zaakceptowane z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego rozliczenia w podatku – 30 kwietnia br.).

 

UWAGA

W przypadku wspomnianych wyżej trzech nowości (zeznań podatkowych) tak nie będzie!

 

Dane jakie znajdą się ww. nowych zeznaniach to dane wstępne, jakimi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Tak więc wspomniani przedsiębiorcy muszą pamiętać, aby uzupełnić podane przez KAS informacje o te, których KAS nie posiada (o czym dalej), a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT do 30 kwietnia br. O ile się tego nie dokona, zeznanie nie zostanie uznane za złożone, a to z kolei zagrożone jest surowymi dosyć konsekwencjami karno-skarbowymi.

 

Co do uzupełnienia danych w usłudze Twój e-PIT przez samych podatników, którzy mieli zarejestrowaną działalność gospodarczą, w tym również zawieszoną lub działy specjalne produkcji rolnej, muszą oni samodzielnie uzupełnić dane o takie jak:

  • przychody,
  • koszty uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
  • składki na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • ulgi i odliczenia – w tym 1,5% na organizacje pożytku publicznego (OPP)
     

Min. Fin przygotowało w tym celu specjalny kreator, aby wesprzeć ww. podatników w tym zakresie.

 

Oczywiście wszyscy podatnicy, mający sporządzone zeznania roczne przez KAS a przygotowane w usłudze Twój e-PIT, mogą je poprawiać lub odrzucać, jednak w tym drugim przypadku, muszą wówczas złożyć jej samodzielnie czy to elektronicznie czy papierowo.

 

Przypominamy, że korzystanie z usługi Twój e-PIT czy e-Deklaracje, poza wszystkimi z tym związanymi wygodami, ma tą niewątpliwą jeszcze zaletę, że termin zwrotu nadpłaconego podatku PIT (o ile tylko się należy), to 45 dni w systemie rozliczenia elektronicznych a w przypadku składania zeznań w wersji papierowej to aż 3 miesiące.

 

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów (MF), ministerstwo to wraz z KAS już po raz szósty udostępnia usługa Twój e-PIT którą, co również warto odnotować, dostępna jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.

 

W okresie składania zeznań rocznych PIT, wsparcie podatnikom ma zapewnić KAS oraz można korzystać z chatbota KASPRO dostępnego na podatki.gov.pl, który odpowie na pytania dotyczące zeznań w podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Ministerstwo Finansów informuje, że jeszcze w tym roku e-Urząd Skarbowy będzie dostępny w formie aplikacji mobilnej, będzie też możliwości dokonania płatności podatku kartami płatniczymi, przy czym już obecnie, możliwe jest korzystanie z płatności podatku za pomocą BLIK-a

 

Dostęp do usługi Twój e-PIT, możliwy jest wyłącznie poprzez e-Urząd Skarbowy (e-US) na stronie podatki.gov.pl Logowanie do e-Urzędu Skarbowego można dokonać za pośrednictwem login.gov.pl identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo, do samej usługi Twój e-PIT, można nadal logować się także danymi podatkowymi.

 

Ministerstwo Finansów zaleca korzystanie z usługi Twój e-PIT za pomocą przeglądarek: Chrome, Firefox, Edge w wersjach 121 i wcześniejszych oraz Opera 106 i wcześniejszych.

Udostępnij tego posta: